Býčkovec amurský

Perccottus glenii

Býčkovec amurský

latinsky: Perccottus glenii
maďarsky: Amurgéb
anglicky: Chinese sleeper

rad: ostriežotvaré
čeľaď: Odontobutidae
potrava: všežravec

dĺžka života: 7 rokov
pohlavná dospelosť: 1 - 3 rok
doba rozmnožovania: Máj - Jún
bežná veľkosť: 10-20 cm
maximum: 25 cm

lovná miera: nestanovená

doba hájenia: nestanovená

Býčkovec amurský, je druh sladkovodnej ryby, pochádzajúcej z východnej Ázie so zavedením do ostatných regiónov Eurázie. V súčasnej dobe sa jedná o jediného známeho člena svojho rodu. Býčkovec sa podobá ostriežovi, hrebenačke alebo hlaváčovi. Oči sú umiestnené v hornej časti hlavy, ktorá má zaguľatený rypec a vyčnievajúcu spodnú čeľusť. Medzi dvoma chrbtovými plutvami je malá až žiadna medzera, predná, ktorá má 6 až 8 tvrdých a zadná, 9 až 11 jemných lúčov. Análna plutva má jeden až 3 tvrdé a 7 až 10 jemných lúčov. Panvové plutvy nie sú spojené, čo pomáha rozlíšiť túto rybu od býčkov. Druhá chrbtová plutva a análna plutva sú obe viac zaokrúhlené a kratšie ako plutvy býčkov. Chvostová plutva je tiež viac zaokrúhlená. Všeobecne je farba ryby hnedastá so vzorom šachovnice s tmavými fľakmi alebo blokmi. Na hlave sú tmavé čiary vychádzajúce z očí. Tento druh ryby dosahuje dĺžku 25 centimetrov v celkovej dĺžke a najväčšia váha, ktorá bola zaznamenaná je 250 gramov.

Býčkovec amurský pôvodom z ďalekého východu sa objavil v rybníkoch východnej Európy na začiatku 20. storočia a od tej doby sa rozšíril do veľkej časti Dunaja, Visly a ďalších povodí, v ktorých je považovaný za invazívny druh. Typickým biotopom sú rybníky, uzatvorené vodné útvary alebo pomaly tečúce prúdy. Je adaptabilný druh, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam. Živí sa hmyzom a jeho larvami, drobnými kôrovcami a rybím poterom. Trie sa v teplých plytčinách medzi vegetáciou a samček chráni ikry. Tento druh má malý význam pre miestny komerčný rybolov, má však potenciál ako akvárijná ryba.

Avšak ich rozmnožujúca sa populácia predstavuje problém pre miestnu faunu, kvôli ich dravej povahe a neukojiteľnej chuti k jedlu. Invázia nepôvodného druhu môže predstavovať pre dané územie vážny ekologický problém vzhľadom k ohrozeniu alebo i priamo zdecimovanie pôvodných spoločenstiev. Býčkovec amurský je druhom, u ktorého sú predpoklady pre negatívne ovplyvnenie pôvodných spoločenstiev značné. Má veľkú odolnosť voči nízkym hodnotám kyslíka vo vode a zmenám teploty (znáša premrznutie toku) a široké potravné spektrum. Vysoká reprodukčná výkonnosť je podmienená časnou pohlavnou dospelosťou, dávkovým výterom a starostlivosťou o vytrené ikry.